Styl skandynawski w wystroju kuchni

Meble kuchenne skandynawskie

Kuchnie w stylu skandynawskim w ostatnim czasie stały się bardzo modne, zapewne za sprawą dużych sieci handlowych oferujących meble kuchenne takich na przykład jak IKEA, w których taki rodzaj mebli kuchennych zdaje się być najbardziej naturalnym. Styl skandynawski w wystroju kuchni charakteryzuje się prostotą i pewną dozą surowości. Podłoga w kuchniach skandynawskich wykonana jest zazwyczaj z drewna lub materiałów drewnopodobnych takich na przykład jak panele podłogowe a nawet płytki ceramiczne imitujące podłogę drewnianą, zdarzają się również klasyczne płytki ceramiczne (na przykład czarno-białe).

Płytki kuchenne

Ściany

W kuchniach tego typu dominuje biel, dlatego ściany kuchenne zazwyczaj pozostają białe, nad blatami roboczymi przeważnie montowane są białe płytki przywodzące na myśl stare piece kaflowe, lub płytki imitujące ścianę z cegieł.

Blaty i fronty meblowe

Bardzo często w kuchniach o wystroju skandynawskim stosuje się drewniane blaty kuchenne wykonane z drewna lub pokryte laminatem imitującym drewno, nie rzadko można spotkać także blaty granitowe o różnorodnej kolorystyce. Klasyczne meble kuchenne w stylu skandynawskim posiadają jednak blaty drewniane. Fronty meblowe w kuchniach skandynawskich mają zazwyczaj kolor biały, są wykonane z drewna lub materiałów drewnopodobnych takich jak MDF, mają klasyczny wygląd i najczęściej wyposażone są tradycyjnie wyglądające uchwyty meblowe.

Blaty i fronty meblowe
Szafki wiszące

Szafki/Półki wiszące

Kuchnie w stylu skandynawskim zazwyczaj posiadają białe szafki wiszące wyposażone w witryny meblowe z przezroczystym szkłem. Mniej klasycznym i modnym w ostatnim czasie rozwiązaniem są półki wiszące nad blatem kuchennym w wykonane z drewna lub białej płyty laminowanej.

Funkcjonalna wyspa i oświetlenie

Kuchnie w stylu skandynawskim posiadają najczęściej w centralnej części funkcjonalną wyspę meblową wyposażoną w kuchenkę lub zlewozmywak, nad którą znajdują się dużej średnicy lampy lub okapy kuchenne. Lampy wiszące w kuchniach skandynawskich są zazwyczaj koloru czarnego lub srebrnego. Kuchnie skandynawskie nie wyposażone w wyspę meblową posiadają zazwyczaj w centralnej części, lub przy ścianie z oknem drewniany stół, nad którym również znajduje się wisząca, metalowa lampa.

Wyspa meblowa

Podsumowując kuchnie skandynawskie, tak jak i pozostałe wnętrza urządzane w tym stylu wnętrzarskim są zazwyczaj bardzo jasne. W krajach takich jak Szwecja i Norwegia w okresie jesienno-zimowym a także wczesną wiosną dni są bardzo krótkie, to właśnie dlatego wnętrza domów skandynawskich są takie jasne. Nie brakuje w nich jednak wyraźnych elementów nadających niepowtarzalnego charakteru.