Jakie fronty meblowe wybrać do mebli kuchennych?

W ostatnich latach w Polsce powstało wielu producentów elementów meblowych, oferujących fronty  kuchenne w wielu wariantach. Poczyniwszy od materiału z jakiego fronty meblowe są wykonane a skończywszy na ich kształcie, sposobie wykończenia i kolorze, możemy śmiało stwierdzić że do wyboru mamy kilka tysięcy opcji.Czym zatem kierować się podczas wyboru frontów meblowych do sowiej kuchni? Należy pamiętać że fronty meblowe są najbardziej eksponowanym elementem mebli kuchennych i bardzo przykuwają uwagę, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na fronty o wyrazistych kolorach. Pamiętajmy – Kuchnie można zaaranżować na wiele różnych sposobów i to od nas zależy czy wybierzemy wystrój klasycznym, vintage lub bardzo modny w ostatnim czasie styl skandynawski.

Najlepiej zdecydować się na konkretny styl w swojej kuchni, podpatrzyć rozwiązania u różnych projektantów i producentów mebli kuchennych i wybrać takie, które najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom. Należy jedynie pamiętać że kuchnia, serce domu, nie powinna znacząco różnić się os wystroju pozostałych pomieszczeń i charakteru całego domu. Nowoczesna kuchnia może wyglądać groteskowo w tradycyjnym góralskim domu z bali drewnianych lub mieszkaniu utrzymanym w stylu lat 20_tych.

Poniżej znajduje się tabela prezentująca klasyfikację frontów meblowych ze względu na ich charakter oraz surowice z jakich zostały wyprodukowane:

 

Fronty Klasyczne Fronty nowoczesne
Drewniane – fronty które stanowią idealne rozwiązanie w klasycznej kuchni, jednak dzięki dostępnym różnym sposobom wykończenia drewna coraz częściej stosowane są w kuchniach nawiązujących swoim stylem do wnętrz skandynawskich i typu vintage.

 

Fornirowane – meble kuchenne posiadające fronty fornirowane robią identyczne wrażenie co meble wykonane z litego drewna. Wszystko za sprawą cienkiej warstwy drewna (forniru) pokrywającej powierzchnie frontu. Niektórzy producenci zamiast drewna stosują okleiny z tworzyw sztucznych wyglądających łudząco podobnie do faktury prawdziwego drewna.

Szklane – zyskujące coraz większą popularność fronty meblowe wykonane zwykle z metalowej ramki, wewnątrz której znajduje się przezroczyste, mleczne lub kolorowe szkło.

 

Metalowe – bardzo nowoczesne i eleganckie rozwiązanie stosowane dotychczas jedynie w profesjonalnych kuchniach, Fronty metalowe doskonale komponują się z blatami wykonanymi z litego drewna.

 

Lakierowane – najczęściej stosowane fronty meblowe zawdzięczające swoją popularność stosunkowe niskiej cenie i wysokiej jakości wykonania, przekładającej się na dużą wytrzymałość.

 

Akrylowe – fronty akrylowe na pierwszy rzut oka są bardzo podobne do frontów lakierowanych, podstawowa różnica między nimi wynika jednak z innej technologii produkcji. Podczas gdy fronty lakierowane to płyta MDF pokryta warstwą lakieru, fronty akrylowe pokrywane są znacznie grubszą warstwą  akrylu. Ich podstawową wadą są połączenia akrylu widoczne na krawędziach frontu.