Cechy mebli szkolnych

Meble szkolne

Szkoła to nie tylko budynek. To przede wszystkim miejsce nauki i nawiązywania relacji społecznych przez najmłodszych.  Z chęcią chodzenia do szkoły bywa różnie. Badania naukowe  udowadniają, że dzieciaki chętniej chodzą do szkoły, jeżeli klasa jest estetyczna i ładnie urządzona. Wygląd sali lekcyjnej ma wpływ na motywację do nauki. Dlatego tak ważna jest harmonia wystroju szkolnego – elementów wykonanych przez dzieci, pomocy naukowych i mebli.

Jakie meble szkolne podobają się dzieciom?

Najmłodsi uczniowie lubią meble kolorowe, w różnych ciekawych zestawianiach.  Preferowane kolory mebli: zielony, niebieski, żółty, pomarańczowy i czerwony. Ławki szkolne najczęściej są jedno lub dwuosobowe,  a stolik z krzesłem stanowią komplet. Kolorowe regały sprawiają, że sala szkolna zyskuje wrażenie przytulności. W starszych klasach uczniowie zdecydowanie wolą meble szkolne jednokolorowe, najlepiej w barwach drewna, bo nie rozpraszają uwagi.  Regały powinien mieć przestrzeń otwartą oraz zamkniętą.

W zgodzie z rozwojem dziecka

Meble szkolne muszą być dopasowane do rozwoju dzieci. W końcu najmłodsi sporą część dzieciństwa spędzają w szkole i dlatego muszą mieć zapewnione komfortowe warunki nauki. Meble szkolne muszą być dostosowane do wieku użytkowników.  Siedząc w ławce, dzieci muszą zachować prawidłową postawę. Krzesełko i stolik muszą być dopasowane do wzrostu uczniów – ławki i krzesełka uczniów klas młodszych są zdecydowanie mniejsze niż ławki w starszych klasach podstawówki, czy w szkołach średnich.

Stoły muszą być odporne na zarysowania, lekkie, łatwe do przesuwania i bezproblemowe w utrzymaniu czystości. Ważna jest odpowiednia szerokość stolika – uczeń musi mieć miejsce na jednoczesne korzystanie z zeszytu i podręcznika. W przypadku ławek dwuosobowych dwie osoby muszą mieć zapewnioną swobodę pisania. Krzesła muszą cechować się odpowiednio wyprofilowanym podparciem, które ułatwi zapobieganie bólom kręgosłupa i wadom postawy. Uczniowie 45 minut spędzają w pozycji siedzącej, a przerwy są za krótkie na pełną regenerację kręgosłupa po długim siedzeniu.